Tatlı isteğinin üstesinden nasıl gelinir: 10 etkili ipucu

Kahve ve hamur işlerinden, buzdolabınızdaki meyve suyu ve yoğurda kadar, etrafımız şekerle dolu yiyecek ve içeceklerle doluyken, şekere direnmek zor . Aynı zamanda Amerikan Kalp Derneği, şeker tüketiminin günde 24 gram (veya altı çay kaşığı) ile sınırlandırılmasını öneriyor çünkü şekerden zengin bir diyet, kalp-damar hastalıkları riskinin artmasına, vücut ağırlığının artmasına ve hatta yaşam beklentisinin kısalmasına neden olur.

Ancak kendinizi tatlılardan uzak durmaya zorlamak hiç de kolay değil. Şeker isteğini azaltmak için 10 etkili ipucu :

1. Kahvaltıyı atlamayın

Beslenme uzmanlarının belirttiği gibi, kahvaltıyı ihmal ederseniz, daha sonra aç olduğunuzda, aşırı işlenmiş ve şekerle doyurulmuş bir şeye ulaşma olasılığınız daha yüksektir.

2. Dengeli bir kahvaltı seçin

Beslenme uzmanları sabah yemeğinin protein, lif ve doymamış yağlar içerdiğinden emin olmayı tavsiye ediyor. Kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olarak tatlı isteğini azaltır. Protein, lif ve doymuş yağ açısından dengeli kahvaltı örnekleri arasında chia tohumlu şekersiz yulaf ezmesi, sebze omleti veya yeşil avokado smoothie yer alır.

3. Elinizde sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun

Protein, lif ve doymamış yağlar içeren dengeli atıştırmalıklar kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olacak ve bu da şeker isteğini azaltacaktır. Bir avuç fındık, humus ve sebze ya da şekersiz fıstık ezmeli tam buğdaylı krakerler olabilir.

4. Bir şeyler atıştırmak istiyorsanız önce ara verin

Bazen sırf canınız sıkıldığı için tatlı bir atıştırmalığa başvurmanız normaldir. Beslenme uzmanları, atıştırmalıkları istediğiniz zaman otomatik olarak almak yerine, atıştırmalıklara ulaşmadan önce 10-15 dakika ara vermenizi öneriyor. Çoğu zaman bu süre zarfında arzu azalır veya tamamen kaybolur.

5. Su dengesini koruyun

Beslenme uzmanları, gün boyunca susuz kalmamanın şeker isteğini azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Bu, dehidrasyonun açlık hissi olarak gizlenebilmesiyle açıklanmaktadır.

6. Stresi en aza indirin

Stresli olduğunuzda kortizol gibi daha fazla stres hormonu üretirsiniz, bu da tatlı isteğinizi artırır. Stresi azaltmaya yardımcı olan alışkanlıklara sahip olmak (düzenli egzersiz, meditasyon ve hoşunuza giden hobilere zaman harcamak gibi), kortizol seviyelerinizin yükselmesini engellemeye yardımcı olur ve bu da şeker isteğini önlemeye yardımcı olur.

7. Yeterince uyuyun

Çalışmalar, yeterince uyumamanın artan gıda alımıyla ilişkili olduğunu göstermiştir; bu nedenle, şeker oranı yüksek gıdalar da dahil olmak üzere, yeterli uyku almadığınız günlerde alımınızın artması mantıklıdır.

8. Alkol tüketimini en aza indirin

Şeker isteğiniz genellikle akşam saatlerinde ortaya çıkıyorsa, alkol iştahın artmasına neden olabileceğinden, akşam yemeği sırasında veya sonrasında tükettiğiniz alkolle ilgili olabilir.

9. Yavaş yiyin

Beslenme uzmanları masada oturmanızı (TV karşısında değil), yavaş yemeyi ve yemeğinizi gerçekten çiğnemeye zaman ayırmanızı öneriyor. Bu stratejiler, yediklerinizden daha fazla keyif almanıza ve vücudunuzun ne kadar yiyeceğe ihtiyaç duyduğu konusunda daha dikkatli olmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede masadan memnun ayrılacak ve akşam yemeğinden sonra tatlı bir atıştırmalık yeme olasılığınız azalacaktır.

10. Akşam yemeğinde tatlı yiyin

Eğer akşam yemeğinden sonra tatlı bir şeyler yemeyi seviyorsanız, beslenme uzmanları tatlıyı yemekten sonra değil akşam yemeği sırasında yemeyi öneriyor. Bu şekilde kan şekerinizin aniden yükselmesi ve daha sonra tatlı bir şeyler istemeniz daha az olasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x